Guatemala Literacy Fellows

Rotary, Guatemala, service projects, literacy, south America, books, education, recognition, fellow, Paul Harris fellow

For every $1,000 that a Rotary Club contributes to the Guatemala Literacy Project, it is entitled to name one Guatemala Literacy Fellow. This recognition program, similar to the Paul Harris Fellow program, recognizes individuals who have provided tangible and significant assistance in the endeavor to bring the gift of literacy to children in Guatemala. These persons may be any individual of the club’s choosing, whether or not they are Rotarians.

Spotlight: Newest Guatemala Literacy Fellows

Venkata Yeleti

Tamworth, UK

World Community Service Experience: Velagalhudu (India), high school extension, Byrratu Foundation Health Clinic

“Literacy brings human values and uplifts the whole community.”

Kevin Raymond

York, ME

World Community Service Experience: work on RI grants for the York Rotary Club

“All children should have access to education. Literacy is a key factor in peace.”

Name Sponsoring Club
Marilyn Albright Kenai River-Soldotna, AK
Sila Alegret-Bartel Long Meadows, MD
Colleen Allred Ephrata, WA
Lowell Allred Ephrata, WA
Dick Anderson La Quinta, CA
Helen Anderson La Quinta, CA
Ronald Anderson O’Neill, NE
Michael Armaganian Warwick, RI
Bob Ashley Summit County, CO
Steve Avard Grayson County, TX
Chelsea Ayre Grande Prairie, AB
Dylan Ayre Grande Prairie, AB
Donna Baese Sun City del Sol, AZ
Robert Baese Sun City del Sol, AZ
Chris Bailey Grand Cayman, Cayman Islands
Mary Bak Glenview Sunrise, IL
Nona Kay Barclay Coeur d’Alene, ID
Dick Barclay Coeur d’Alene, ID
Ed Baroch Leavenworth, WA
Thomas Baroch Leavenworth, WA
Barbara (Jimmie) Barrett Leavenworth, WA
Cheriè Bass Southeast Tulsa, OK
Jennifer Bates San Juan, PR
Jeff Bathurst Orangeville Highlands, ON
Harvey Baxter Baker County, FL
Terry Baxter Baker County, FL
Boyd Bennett North Raleigh, NC
Katie Beppler Evanston, WY
Tim Beppler Evanston, WY
Jeff Berninger Sun City del Sol, AZ
Joe Berninger Sun City del Sol, AZ
Chris Berry Aspen, CO
Adrian Bita Orangeville Highlands, ON
Michael Blankenship Hilliard, OH
Will Blessing Sun City West, AZ
John Boogaard Paramount, CA
Kerry Booth Ephrata, WA
Rick Booth Ephrata, WA
Ron Bowers Long Meadows, MD
Dan Boyd Pasco-Kennewick, WA
Toni Bradford Evanston, WY
Robert Brandfass Morgantown, WV
Claudia Brennan Coeur d’Alene, ID
George Brenner Southeast Tulsa, OK
Liz Bunch Ceres, CA
Dr. John Burkett Salisbury, MD
Urban Buschur New Bremen/New Knoxville, OH
Edward Buskey Port Aransas, TX
Cathy Campbell Orangeville Highlands, ON
Larry Campbell Grayson County, TX
Robert Cape Grayson County, TX
Merlyn Carlson Sun City West, AZ
Patt Carmack Peoria North, AZ
Larry Carrigan Jackson Breakfast, MI
Richard Catlin Sun City West, AZ
Carolyn Chamberlain Ephrata, WA
Glenn Chamberlain Ephrata, WA
Frances Christen Rutherford County, NC
Ed Cirillo Sun City West, AZ
Kelly Classen O’Neill, NE
Donna Clift Sun City del Sol, AZ
Margaret Coalter Springerville, AZ
John Colville Paramount, CA
Karen Cook Coeur d’Alene Sunrise, ID
Raul Cordon Moran Quetzaltenango, Guatemala
Catie Crawford Coeur d’Alene, ID
Dan Crawford Coeur d’Alene, ID
Scott Cuthbert Dunwoody, GA
Magnus Dahlgren Long Meadows, MD
Laetitia De Witt St. Catharines South, ON
Rafael Delgado Fajardo, PR
Glenna Dribell New Brighton/Mounds View, MN
John Diehl Quetzaltenango, Guatemala
Maurine Doerken Wilshire Rotary Club of Los Angeles, CA
Daniel Dolan Hampton, NH
Mike Downs Springerville, AZ
Paul Duryea West York, PA
Tom Edison Coronado, CA
Dian Edwards O’Neill, NE
Butch Elich Summit County, CO
Bill Elkins Boaz, AL
Bob Elliott Oshawa (Parkwood), ON
Joni Ellis Summit County, CO
Pete Erickson Moses Lake, WA
Greg Erwin Aspen, CO
Christopher Evans Grand Cayman, Cayman Islands
Lloyd Fairbanks Sun City del Sol, AZ
Marty Feldman Northwest Valley Sunset, AZ
Maxwell Fischer Hilliard, OH
Mark Fisher Coeur d’Alene Sunrise, ID
Diane Fledderjohann New Bremen/New Knoxville, OH
Woody Foster Grand Cayman-Sunrise, Cayman Islands
Marty Franze Aspen, CO
Nicholas Freeland Grand Cayman, Cayman Islands
Antonio Frontera Fajardo, PR
Dan Furth Aspen, CO
Lucas Gallegos Tysons Corner, VA
Alejandra Garcia Savannah West, GA
Al Gervenack Sun City West, AZ
Gary Glein Gig Harbor, WA
Linda Glein Gig Harbor, WA
Susan Gomes Aspen, CO
Cathy Gravel Peabody, MA
William Griffith Coeur d’Alene, ID
David Grimes Aspen, CO
Morey Grosse Leavenworth, WA
Bob Hagan Roswell, GA
Derek Haines Grand Cayman, Cayman Islands
George Hale, Jr. Hilliard, OH
Richard Ham Manhattan Beach, CA
Venice Hammond Ephrata, WA
Wally Handeland Cape Henry, VA
Richard Hanover Moses Lake, WA
Bill Hansen Sun City West, AZ
Forrest Hardin Rutherford County, NC
Sherrie Hardin Rockmart, GA
Nancy Hardy Bishop Sunrise, CA
John Harper Southeast Tulsa, OK
George Hart Snowmass Village, CO
Donna Hawk Sedona Red Rocks, AZ
Chris Heaphey Aspen, CO
Pam Helmick Leavenworth, WA
Chris Henderson Grande Prairie, AB
Mac Henderson Grande Prairie, AB
Lee Herold Sun City del Sol, AZ
Joey Hew Grand Cayman, Cayman Islands
Eunice Hickerson Tri-Cities Sunrise (Burbank), WA
Warren Hill O’Neill, NE
Ginny Hirai Moses Lake, WA
Paul Hirai Moses Lake, WA
Kim Holaway Springerville, AZ
Martha Holden Peabody, MA
Julia M. Houskeeper Southeast Tulsa, OK
Dick Houskeeper Tulsa Green County, OK
Jim Howse Grand Cayman, Cayman Islands
Donathan Hudgins North Raleigh, NC
Debbie Hughes Savannah West, GA
James Hulhe Westhampton, NY
Terry Hutchens North Raleigh, NC
Hugh E. Impey Grande Prairie, AB
Tom Jeffry Manhattan Beach, CA
Margaret Johnson New Brighton/Mounds View, MN
Mary Anne Johnston Summit County, CO
Larry Jones Ephrata, WA
Mary Jones Ceres, CA
Shreve Jones Hilliard, OH
Matthew Kane North Raleigh, NC
Richard T. Kaplar Tysons Corner, VA
Stephanie Katz Summit County, CO
Joseph Kiker Statesville/Fourth Creek, NC
David Kirkandy Grand Cayman, Cayman Islands
Jim Koonst Belle Plaine Borough, MN
David Kott Westerville Sunrise, OH
Roger Kozak Vermillion, SD
Martin Krupitsky Coeur d’Alene, ID
Lynelle Langston Leavenworth, WA
Tom Larkin Denver Southeast, CO
Stephen C. Lassiter Southeast Tulsa, OK
Bob Lau Summit County, CO
Bob Lawrence Grosse Ile, MI
Carol Lawson Savannah West, GA
Dennis Leadbetter Savannah West, GA
Diane Lease Hilliard, OH
David Legasse Savannah West, GA
Morris Levy Tysons Corner, VA
Gretchen Liebenberg Gig Harbor, WA
Stan Liebenberg Gig Harbor, WA
Nicole Lindbloom Pasco-Kennewick, WA
Beverly Lingle Coeur d’Alene, ID
David Logan Davisburg, MI
Polly Logan Lake Elmo, MN
Shirley Long Tysons Corner, VA
Sandra Lowe Evanston, WY
Bradley Lucas Savannah West, GA
Herman J. Luette Southeast Tulsa, OK
Linda Luther O’Neill, NE
MacDonald East Nassau, NP
Sandy MacFarlane Grand Cayman Central, Cayman Islands
George MacMaster Dawson County, GA
Betty Maddocks Windsor-Roseland, ON
Brian Mansir Tysons Corner, VA
Kenneth Marriner Concord, MA
Barbara Martens Savannah West, GA
Linda Martin Springerville, AZ
Guillermo Martinez Fajardo, PR
Jennifer Mayotte New Brighton/Mounds View, MN
Joseph McCormick Southeast Tulsa, OK
Robert McCutcheon Rutherford County, NC
Susan McCutcheon Orangeville Highlands, ON
Phil McDowell Bishop Sunrise, CA
Jesse McKinney Rutherford County, NC
Jill McQueary San Juan County East, NM
Craig Melville Aspen, CO
Judy Meyer Coeur d’Alene, ID
Steve Meyer Coeur d’Alene, ID
John Miller Moses Lake Sunrise, WA
Scott Miller Piqua, OH
Shyam (Sam) Mohanka Colonie-Guilderland, NY
Tony Moog Hilliard, OH
Benny Moore Grand Cayman, Cayman Islands
Darrell Morrow Aspen, CO
Jan Morton Trail, BC
Sheila Mosley Windsor-Roseland, ON
Teri Mouren-Laurens Paramount, CA
Narayan Murarka Barrington Breakfast, IL
Julia Murray Evanston, WY
Robert Murray Sun City West, AZ
Jessie O. Myers, Jr Starke, FL
Gretchen Naff Black Mountain, NC
Trevor Neckles Grand Cayman, Cayman Islands
Jim Nelson Harrisburg Keystone, PA
Steven Nelson North Raleigh, NC
Fr. Bernardine Ness Coban, Guatemala
Margaret O’Donnell Paramount, CA
Colleen Oess Cambridge, OH
Chizue Ouchi Paramount, CA
Pamela Parker Savannah West, GA
John Partin Hurricane Creek, TX
Buddy Paul Coeur d’Alene, ID
Gary Pence Oakhurst Sierra, CA
Michelle Peters Bailey’s Crossroads, VA
Lorrayne Peterson Moses Lake, WA
Hal (Harold) Pierce O’Neill, NE
Jeff Piper New Bremen/New Knoxville, OH
Greg Podmore Grande Prairie, AB
Hanna Podmore Grande Prairie, AB
Karen Podmore Grande Prairie, AB
Lance Porter Hot Springs, AR
Ruth Pratt Coeur d’Alene, ID
Kelly Precechtel Bright Pasco-Kennewick, WA
Mary Pribyl Glenview Sunrise, IL
Mark Ptacek O’Neill, NE
Amy Pulsifer Springerville, AZ
Cindy Quillin Coeur d’Alene Sunrise, ID
Jim Rabe O’Neill, NE
Clate Ralston Savannah West, GA
Kevin Raymond York, ME
Dana Rebelein New Brighton/Mounds View, MN
Judith Redwine La Quinta, CA
Steve Roberge Coeur d’Alene, ID
Osmar Rojas Grande Prairie, AB
Lynn Roose Hilliard, OH
Brent Rosenthal Hilliard, OH
Glenn Rounsevell Tysons Corner, VA
Wendy Roy Hilliard, OH
Sharon Ruppenthal Long Meadows, MD
Jim Russell Wenatchee, WA
Ginny Ryan Royse City Earlybird, TX
Roberto Sanchez Grosse Ile, MI
Mary Sanderson Coeur d’Alene, ID
Jodi Santeford San Juan, PR
Mary Scheibler Leavenworth, WA
Rod Schellpeper O’Neill, NE
Lloyd Schill Sun City West, AZ
Charlotte Schmidt Leavenworth, WA
Norm Schmidt Leavenworth, WA
Bernie Schroer New Bremen/New Knoxville, OH
William Searcy Savannah West, GA
Mary Donovan Secaur Peoria North, AZ
James Segers Rutherford County, NC
Frank Seibert Babylon, NY
Jeff Seltzer Aspen, CO
DeVan Sharbrough Southeast Tulsa, OK
Patty Shea Coeur d’Alene, ID
Eduardo D’Angelo Silva Grand Cayman, Cayman Islands
Fred Skinner Moses Lake, WA
Kali Smithson Coeur d’Alene, ID
Elaine Snaden Windsor-Roseland, ON
Bambang Soedarjatno Grosse Ile, MI
Carrie Stanley-Davis Hilliard, OH
Charlie and Weezie Steinmetz Manhattan Beach, CA
Jack Stephenson Sun City West, AZ
David Stevenson Harbor Country, MI
Ann Marie Stieritz Columbia, SC
Bob Swartzentruber Nampa, ID
Dr. Craig Talbot Moses Lake, WA
Jeff Taylor The Jeffersons, NC
Shirley Tennant Othello, WA
Walter Tennant Othello, WA
Carolee Terpstra E-Club of Arizona
Gerrit Terpstra E-Club of Arizona
Colin Thacker North Bay, ON
George Thomas Hilliard, OH
Rex Thorne Savannah West, GA
Alice Townsend Moses Lake, WA
John Townsend Moses Lake, WA
Carol Tyger Dawson County, GA
Harriet Vos Sun City West, AZ
Pieter Vos Sun City West, AZ
Danna Wall Southeast Tulsa, OK
Virgil Walstrom O’Neill, NE
Michael Waterman Grayson County, TX
Dana Wetzel Coeur d’Alene, ID
Steve Wetzel Coeur d’Alene, ID
George Wheeler Peoria North, AZ
Jim & Mona Wheeler Sun City del Sol, AZ
Willi Wheeler Peoria North, AZ
Raymond Whittaker Grand Cayman, Cayman Islands
Evan Wilbanks Southeast Tulsa, OK
Jay Wilbur Paramount, CA
Rebecca Wilks Peoria North, AZ
Darren Winger Windsor-Roseland, ON
David Wold Coeur d’Alene, ID
Sheila Worley Sun City del Sol, AZ
LaDell Yada Moses Lake, WA
Venkata Yeleti Tamworth, UK
Bernie Young Snowmass Village, CO
David G. Zucconi Southeast Tulsa, OK